Image 1 CounterMax MX-L-120-SL Black 100 Watt Driver
CounterMax MX-L-120-SL Black 100 Watt Driver
Complete a kitchen or work space lighting project with this black 100-watt driver.
Product Details
  • 8.5" wide x 2.5" deep x 1.5" high.
  • Includes 6-feet male cord.
  • 100 watts; minimum dimming load is 2.5 watts.
  • CounterMax MX-L-120-SL driver from Maxim.
  • Black finish.
  • AC input is 120V-270V/60hz 1.4A max.
  • DC output is 24V 4.16A.
  • Dimming down ability is 5 percent.
  • For hardwire application.
Ensure a smooth performance from under-cabinet lighting with this 100-watt driver from Maxim. Designed to work seamlessly with lighting systems, it delivers AC input from 120V-270V and a DEC output of 24V. The driver includes a six-foot male output cord.